REKLAM
X
Home / Genel / Elektrik Faturası İndirimi Geliyor

Elektrik Faturası İndirimi Geliyor

2022 yılında dar gelirli vatandaşların rahatlamasına yönelik olarak Elektrik Faturası İndirimi geliyor.

Yetkililer önümüzdeki yıl bu sisteme geçileceğini aktardı. Detaylar yazımızda…

Hükümetin oluşturduğu bu sistemde faturaların az gelmesi adına elektriği az kullanan düşük gelirli hanelerin, zamlardan etkilenmemesi adına böyle bir adım atıldığı duyuruldu. Bu kapsamda, elektriği fazla tüketen hanelerin maliyetleri artarken, elektriği az tüketen hanelerin elektrik faturası indirimi ile rahat bir nefes alması hedefleniyor.

REKLAM

Elektrik Faturası İndirimi Teklifi Edildi

Elektrik faturası indirimi teklifi Ak Parti milletvekilleri tarafından geçtiğimiz günlerde TBMM’ye teklif olarak sundu. EPDK düzenlemeleri ile birlikte elektrik tüketimi yapan kullanıcılara farklı tarifelerden faturalandırma yapılacak. Yetkililer, bu düzenlemenin dar gelirli ailelerin fatura yükünü hafifleteceği bilgisini geçti.

REKLAM

Elektrik Faturası Hesaplamalar İle Belirlenecek

EPDK öncelikle aylık tüketilen elektrik miktarını hesaplayacak. Çıkan sonuçta tüketim miktarında bulunan kw/sa sınırına bakılarak belirlenen aylık sınırın altında kalanlara düşük tarife uygulanacak.

Aynı şekilde yapılan hesaplamada belirlenen limitin üzerinde elektrik tüketimi gerçekleştiğinde yüksek tarifeden faturalandırma yapılacak. Ayrıca bu uygulama ile gereksiz elektrik tüketiminden kaçınarak tasarrufa gidileceği de öngörülüyor.

Teklifle ilgili ortaya çıkan açıklamada şu şekildedir; ” Enerji verimliliğini artırmak amacıyla aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı tarife metodunun yanında elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasını teşvik edici, benzer abone gruplarında fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanması amaçlanmaktadır.

Açıklamanın devamında “Bu düzenleme ile maliyetler için bir çalışma yapılması, gerekli olan abone grubu için normal tüketim miktarına uygun olarak bir kademe belirlenmesi ve oluşan tüketim artışından kaynaklanan ilave maliyetlerin bu kademe üstünde tüketim yapar aynı abonelere yansıtılması amaçlanmaktadır” ifadeleri yer aldı.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.