REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Dr. Mehmet Öz: Çarşafınızın Altına Sabun Koyun!

Dr. Mehmet Öz: Çarşafınızın Altına Sabun Koyun!

Yaşımız ilerledikçe yaşımız ile birlikte sağlık sorunlarımızda artmaktadır. Günlük hayat uğraşları, geçim derdi derken kendimize bakmayı her daim ihmal ediyoruz. Bu ihmalkarlıklar zamanla birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Durum böyle iken çok küçük tüyolar ile günlük sağlığımızı korumak aslında bizim ellerimizde.

Bu yazımızda ünlü tıp doktorumuz Mehmet Öz hocamızın tavsiye ettiği ve oldukça basit bir uygulama olan tavsiyesine yer vereceğiz buyurun yazımızda;

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan en büyük sağlık sorunlarından birisi eklem ve kas ağrılarıdır. Ayrıca bu ağrılar yalnızca yaşlanmaya bağlı olarak değil fiziksel olarak ağır işlerde çalışan her genç insanında başına gelebilmektedir.

REKLAM

Eklem ve Kas Ağrıları İçin Sabun!

Günlük hayatın tüm yorgunluğunu neredeyse gece uyurken üzerimizden atmaktayız. Bu nedenle gece uykusunda kendimize yapacağımız herhangi bir tedavi uzun süreli ve etkili olacaktır. Uygulayacağınız bu yöntem sayesinde daha kaliteli bir uyku uyumuş olacaksınız. Bu nedenle gece uyurken çarşafınızın altına bir kalıp sabun koymanız gerekmektedir. Bu yöntem kas ve eklem ağrılarınızı oldukça dindirecektir.

REKLAM

Çarşafın Altına Sabun Koymanın Nedeni Nedir?

Başlangıçta bu yöntem oldukça deli saçması gibi görünse de bu açıklamadan sonra ikna olacağınıza eminiz. Gece uyumadan önce çarsafın altına sabun koymaktaki mantık şudur; Sabunun etkin maddesi sodyum klorürdür. Sodyum klorür uçucu bir maddedir yani hava ile temas ettiğinde buharlaşır.

Gece uyumadan çarşafın altına koyduğunuz sabun zamanla havaya karışır ve sodyum klorür bu durumda etkisini göstermeye başlar. Sodyum klorürün kas gevşetici, cilt gözeneklerini açıcı etkisi bulunmaktadır. Cilt üzerindeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak oksijen dolaşımını rahatlatır ve bu sayede kas ve eklem ağrılarını gevşeyerek rahatlar.

REKLAM

Hangi Sabunları Tercih Etmemiz Gerekmektedir?

Hemen hemen her sabunun ham maddesi aynı olmakla birlikte bu durumda lavanta, kükürt, zeytinyağı içeren sabunları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Gece uyumadan önce çarşafınızın ayak kısmına sabunu koyabilirisiniz ve istediğiniz süre kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz. 5 gün gibi kısa bir sürede etkisini gösterecektir.

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Kör eden sineklerin görüldüğü o bölgemiz alarmda!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan illerimizde görülen ve tıp literatüründe ‘Bovine Ephemeral Fever’ olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir