REKLAM
X
Home / Genel / Doğalgaz Faturası Düşürme Yolları

Doğalgaz Faturası Düşürme Yolları

Doğalgaz faturası düşürme yollarını sizler için açıklayacağız. Yazımızın devamını okuyarak doğalgaz faturanızın daha düşük gelmesini sağlayabilirsiniz…

Kış geldi çattı… Soğukların etkisini iyice hissetmesiyle birlikte artık kombilerimizi mecburen cayır cayır yakıyoruz. Fakat bu durum ay sonunda gelen doğalgaz faturasına bir hayli yüksek miktarlarda yansımakta. Zaten faturayı görünce ister istemez alev alıyoruz. Bu nedenle sizlere açıklayacağımız bu olay sayesinde doğalgaz faturanızı düşürebilirsiniz..

REKLAM

Doğalgaz faturalarınızın daha düşük gelmesi için yapmanız gereken önemli şeylerden biri kışın evinizin dekorasyonunu iyi ayarlamaktır. Ev dekorasyonunda peltekleri kapatan koltuk takımlarınız evin iyi bir şekilde ısınmasını engeller ve bu nedenle ısınmak için daha fazla doğalgaz harcanır.

REKLAM

Ev ve işyerlerine doğalgaz tesisatları döşeyen Makine Mühendisi Ünsal Demir vatandaşları şu şekilde uyarıyor, “Ev dekorasyon merakınız faturanızı şişirmesin.”

Kışın gelmesiyle kombileri iyice yakıyoruz. Sonucunda da yüksek faturalar cebimizi, evimizden daha fazla ısıtıyor. Bu nedenle birkaç küçük tüyo daha az fatura ödemenize yardımcı olabilir.

REKLAM
Doğalgaz Faturası Düşürme

Petek Temizliğinin Önemi

Makine Mühendisi Ünsal Demir açıklamalarında petek temizliğinin önemine vurgu yaptı. Demir,” Normalde peteklerin ve kombinin her yıl bakımın yaptırılması gerekiyor ancak durumu müsait olmayanlar olabilir. En az 2 yılda bir bakımının yapılması lazım.

Petek temizliklerinde vatandaşlar temiz olduğunu söylüyorlar ama yaptırmak gerekiyor. Peteklerin temizliğinde ilaç kullanılıyor bu da peteklere zarar veriyor. Daha çok basınçlı su gönderiliyor. Onun için biz halkımıza ilaçlı petek bakımını önermiyoruz. Vatandaşların kombi bakımını da yetkili servislere yaptırılmasını öneriyoruz.

İnsanları telefonla arayan merdiven altı kombi tamircilerine halkımızın itibar etmemesini söylüyoruz. Halkımız doğalgaza gelen zamlardan şikayetçi ama kombiyi zamlardan dolayı aç kapa yapıyorlar. Bunu yapınca da sistem kendisini otomatik olarak soğutuyor. Bunun sonucunda da kombi hem kendisini hem de petekleri ısıtmak için daha çok gaz yakması gerekiyor.” dedi.

Peteklere Giysi Koymayın !

Peteklerin üzerine koyulan giysilerin ısı kaybına neden olması nedeniyle kombinin ısıyı sağlamak için daha fazla gaz yaktığını ifade etti. Bir diğer önemli açıklamasında kombinin düşük seviyede sürekli çalıştığı zaman, kendisini koruma moduna aldığını ifade eden Demir, ” Bununla birlikte de daha az yakıt tüketiyor. Ayrıca peteklerin önüne de hiçbir şey koymamamız gerekiyor.

Peteklerin ev içinde vermesi gereken ısıyı halkımız üzerine kurutmak için koydukları eşyalar ısıyı emiyor. Perdeler peltekleri kapatıyor, ev eşyaları pelteklerin önüne koyuluyor, bu durum pelteğin yeterince ısı vermesini engelliyor. Evin ısınması için kombi çalışıyor çalışıyor sonra doğalgaz faturaları yüksek geliyor.

Bunun dışında evin dışında yalıtım yapılması, camların kenarlarının yalıtılması gerekiyor. Ayrıca petek ısıyı dışarıya verememesi için duvar ile peteklerin arasına alüminyum kaplı aparatlardan koyarlarsa doğalgaz faturaları düşecek ve insanlar düşük maliyetli ısınabileceklerdir.

Birde evlerde oda termostatı öneriyoruz. Termostatı ayarladığımız dereceye kadar ulaşıyor. Sonrasında kombi kendisini korumaya alıyor. Buda doğalgaz faturalarını düşüren etkenlerden bir tanesi” diyerek sözlerini sonlandırdı.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.