REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / Diyet Yaparken Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Diyet Yaparken Tüketmeniz Gereken Gıdalar

Kilo vermek için yapılan zayıflama diyetlerinde en büyük sorunlardan birisi iştah sorunudur. Kilo vermek isteyenler diyet listelerine sadık kalsalar bile diyet yaparken sık sık acıkma, iştah artması, halsizlik gibi birçok durumla başa çıkmaya çalışmaktadır.

Peki hem iştahınızı kesip hem de sizi tok tutacak gıdalar nelerdir? cevabı yazımızda;

  • Sirke

Salataların vazgeçilmezi olan sirke iştahınızı keser ve aynı zamanda tokluk hissi verir. Bilimsel araştırmalara göre sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığı bilinmektedir. Bu durumda kan şekeri daha dengeli yükselir uzun süre kendinizi aç hissetmezsiniz.

REKLAM
  • Tarçın

Tarçın kan şekerini düzenleyerek iştahınızı azaltır, tokluk hissi verir. Özellikle şeker hastalarının diyet yaparken tarçın tüketmesi oldukça önemlidir. Bir günde yarım çay kaşığı kadar tarçın tüketerek kan şekerinizi düzenleyip acıkma hissini ortadan kaldırabilirsiniz.

REKLAM
  • Zeytinyağı

Yapılan bilimsel araştırmalar vücudun ihtiyacı olan yağ gereksinimini tekli doymamış yağ asitlerinden karşıladığında kilo vermenin kolaylaştığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle zeytinyağı tüketerek metabolizmanızı desteklemelisiniz. Uzun süre tok hissetmek için günde birkaç tatlı kaşığı zeytinyağı dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

REKLAM
  • Badem

Badem vitamin, mineral ve posa bakımından oldukça zengin olan yağlı bir kuruyemiştir. Tok tutmasının yanısıra kalp ve damar sağlığını koruyan omega-3 yağ asidi içermektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar diyet listelerinde badem olan listelerin, olmayan listelere göre daha etkili olduğu ispat edilmiştir.

  • Yoğurt

Yoğurt içeriğinde var olan proteinler sayesinde iştahınızı keser. Yoğurtta bulunan yüksek kalsiyum kilo vermenize yardımcı olur. Bu durum bilimsel araştırmalar ile desteklenmiştir.

  • Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi besleyici özelliklerinin yanında posalı yapısı sayesinde uzun süre sizi tok tutar ve iştahınızı keser. Süt ilavesi ile hazırlanan yulaf ezmesini öğün olarak tüketebilirsiniz.

  • Salata

Salata diyet listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Sebzelerde bulunan posa içeriği midede fazla yer kaplar ve uzun süre tokluk hissi yaşamınıza sağlar. Bunun yanında özelikle diyet yapan kişilerde sıkça ortaya çıkan sorunlardan biri olan kabızlığın önüne de geçebilirsiniz. Burada tavsiyemiz yaptığınız salatada muhakkak dereotu ve taze kırmızı biber de ekleyin iştahınızı uzun süre kesecektir.

Esen Kalın…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Çekirdek Tüketmeniz İçin 5 Neden

Bilinenlerin aksine Ay çekirdeği cildi yağlandıran, kalp krizi riskini arttıran bir besin maddesi değildir. Ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir