REKLAM
X
Home / Genel / Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir minerali, sağlıklı bir bireyde olması gereken bir mineraldir. Yetersiz ve sağlıksız beslenme, kalıtsal nedenler ve bazı hastalıklardan dolayı vücutta demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği, vücudun ihtiyacı olan demir mineralini elde edememesi durumudur. Bu yazımızda sizlere demir eksikliğinin belirtileri nelerdir? Demir eksikliğine iyi gelen gıdalar nelerdir? sorularını cevaplayacağız. Detaylar yazımızın devamındadır.

REKLAM

Demir eksikliği belirtileri nelerdir? sorusunu cevaplamadan önce demir mineralinin vücutta başlıca görevini aktaralım:

REKLAM

Demir mineralinin başlıca görevi vücudumuza oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol almasıdır. Bir diğer görevi de bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olmasıdır.

REKLAM

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğinin başlıca ve en belirgin özellikleri şunlardır:

 • Kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetme
 • El ve ayakların sürekli uyuşması
 • Dudak ve çevresinde kuruluk ve yara
 • Baş ağrısı
 • Konsantrasyon sorunu yaşama
 • Saçların olağandan fazla dökülmesi
 • Sürekli sinirli ve gergin hissetme
 • El ve ayak tırnaklarının çok kolay kırılması

gibi belirtilere demir eksiliği olan hastalarda gözlemlenir. Bunun dışında ileri derecede demir eksikliği var ise

 • Kalpte çarpıntı
 • Toprak yeme isteği
 • Huzursuz bacak sendromu hastalığı
 • Tiroitlerin sağlıksız çalışması

gibi belirtiler meydana gelir. Eğer siz de bu belirtiler var ise muhakkak bir sağlık kuruluşunda kan testi yaptırarak demir eksikliğinizin olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Vücudumuz demir minerali üretemez. Bu nedenle demir mineralini çeşitli gıdalardan alırız. Şimdi bu gıdalara göz atalım:

Demir mineralinin en zengin olduğu gıdaların başında kırmızı et ve sakatat ürünleri gelmektedir. Kırmızı et ve sakatat ürünlerini bol yeşillik ile tüketir iseniz vücudunuzun ihtiyacı olan demir ihtiyacını büyük ölçüde karşılamış olursunuz.

Bunun yanında kuru üzüm, kuru dut, kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveler vücudumuzun ihtiyacı olan demir mineralini karşılar.

Tüm bunların yanı sıra baklagiller, fındık, fıstık, yumurta, balık eti, pekmez, üzüm gibi gıdaları tüketerek demir eksikliğinizi karşılayabilirsiniz.

Eğer ileri boyutta demir eksikliğiniz var ise demir eksikliği ihtiyacını karşılamak için yukarıda tükettiğiniz gıdaların yanında özellikle süt ve süt ürünlerinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum içeren gıdalar ile tüketmeyin. Çünkü kalsiyum, demir minerali emilimini yavaşlatır. Bu nedenle demir eksikliği için tükettiğiniz gıdaların yanında yüksek kalsiyum içeren gıdalardan uzak durun.

Sağlıklı günler dilerim…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.