REKLAM
X
Home / Genel / Delta Varyantının 1 Numaralı Belirtisi Değişti

Delta Varyantının 1 Numaralı Belirtisi Değişti

Covid-19 hastalığına sebep olan yeni koronavirüs gibi genetiğinde RNA olan virüsler, kişinin hücrelerine girerek kendi genetik materyalini aktarır.

REKLAM

Yeni koronavirüse (SARS-CoV-2) maruz kalan hücreler ise virüsü kopyalar ve hücre yok olana kadar virüs çoğalmaya devam eder. 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan SARS-CoV-2 virüsünün sıklıkla mutasyona uğramaktadır. Bazı mutasyonlar önemli değişikliklere neden olmazken bazıları ise diğerlerine göre çok daha büyük değişimlere ve risklere sebep olabilir.

REKLAM

Covid-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2’nin mutasyona uğraması sonucunda meydana gelen Delta varyantının, diğer varyantlardan daha yüksek bulaştırıcılık ve öldürücülük oranına sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Yüksek bulaştırıcılığın nedeni Delta varyantının protein yapısında görülen değişiklerin, hücrelere girmesini ve tutunmasını kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

REKLAM

Virüslerin mutasyona uğraması, toplumda endişe ve paniğe yol açabiliyor olsa da mutasyon aslında doğal ve sık karşılaşılan bir durumdur.

Ayrıca, Covid-19 için geliştirilen aşılar ile Delta varyantına karşı koruma sağlandığı bazı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. Delta varyantı ile bulaş söz konusu olduğunda; Pfizer – BioNTech aşısının 2 dozunun hastaneye yatışları %96 oranında, Oxford – Astra Zeneca aşısının 2 dozunun ise %92 oranında önlediği belirtilmiştir.

Delta varyantının Hindistan’da ortaya çıkışından beri ölüm oranlarında artış gözlemlenmiştir.

Covid-19’un diğer varyantları ile karşılaştırıldığında çok daha bulaşıcı ve tehlikeli olan Delta varyantının, pandemi sürecini nasıl etkileyeceği ise henüz tam olarak bilinmemektedir. Her ne kadar bazı aşıların bazı varyantlar üzerinde beli oranlarda etkisi olduğu ifade edilmiş olsa da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanın önemi sıklıkla vurgulanır.

2 doz aşı olmuş kişilerin rehavete kapılmaması ve tıpkı aşı öncesinde olduğu gibi maske takmaya, fiziksel mesafeyi korumaya ve hijyen kurallarına dikkat etmeye devam etmesi Covid-19 pandemisi ile mücadelede büyük önem teşkil eder.

Ayrıca, Covid-19 hastalığının ileri dönemlerde insan vücudu üzerinde nasıl bir etki yaratacağı henüz tam olarak bilinmediğinden, hiç yakalanmama amacıyla gerekli dozda aşı olmak ve kurallara uymaya dikkat etmek Covid-19’un uzun dönem risklerinden korunmada bilinen en etkili yöntemdir.

Yeni koronavirüsün ortaya çıkan mutasyonlarıyla birlikte, Covid-19 pandemisinin sonunun çok yakın olmadığı ancak gerekli önlemler alındığında önemli oranlarda koruma sağlamanın mümkün olduğu tıp otoritelerince ifade edilmiştir.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

REKLAM Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir