REKLAM
X
Home / Genel / Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

Covid-19 (Koronavirüs) Hafif Atlattığımız Nasıl Anlaşılır?

Merhaba sevgili okurlarımız. Çin’in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (covid-19) ülkemizde ilk olarak Mart ayında görülmüştür. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıktığı söylense de oldukça riskli ve ölümcül olan bu virüsün kolay kolay bitmeyeceği kolaylıkla yayıldığından dolayı hızla artarak yayılmaya devam etmektedir.

REKLAM

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada görülen koronavirüs ile ilgili tam anlamıyla aşı ve tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte ölü sayısındaki artışta her geçen gün artmaktadır. Koronavirüs en fazla kronik rahatsızlığı olan kişilerde ve 60 yaş üstü olanlar risk grubu altında. Toplumda covid-19 ‘u en yoğun geçirenler ise 18-55 yaş arasında olanlardır. Koronavirüse yakalananların bir kısmı ağır geçirirken bir kısmı hafif atlatılabilmektedir.

Bu kişilerdeki en önemli belirti halsizlik ve sırt ağrısı oluyor. Bununla birlikte daha az olmakla birlikte, öksürük ve üşüme, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetler yaşanabiliyor.

REKLAM

Bunlar dışında herhangi bir belirti göstermeden de hastalığı atlatanlar var. Herhangi bir belirti göstermeden geçirenlerde 7 ile 10 gün sonrasında antikor çıkmaya başlar ve 2 hafta sonra tespit edilebiliyor. Belirtisiz geçirenler ancak evde başka covid-19 testi pozitif olan varsa test yapılarak tespit edilmeye çalışılır.

Koronavirüsü hafif geçirenlerde en önemli belirtiler; sırt ağrısı ve halsizlik başta olmak üzere ishal, öksürük, mide bulantısı ve üşüme daha sonra gözüken belirtilerdir. Hafif atlatanlar da hasar ise hemen hemen hiç kalmamaktadır.

Covid-19 bir kez atlattıktan sonra tekrar yakalanmamak gibi bir durum söz konusu değildir. Yakalanma riskinin çok yüksek olduğu hiçbir zaman unutmayarak sosyal mesafeye ve maske kullanımına dikkat etmek gerekir.

Esen Kalın…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

REKLAM Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir