REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı Güney Batı Asya’ ya özgü mucizevi  bir bitkisel yağdır. Hint, Orta Asya ve Orta Doğu mutfağında yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir yağdır. Bu mucizevi bitkisel yağ alternatif tıpta ‘’ ölüm dışında her derde deva’’ olarak gösterilir. Faydalarına birlikte göz atalım…

REKLAM

Çörek Otu Yağının Fayları Nelerdir?

Çörek otu yağı sayılamayacak kadar faydası olsa da sizler için en çok bilinen faydalarını listeleyelim:

REKLAM
 • Baharat hali ve bitkisel yağ hali bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış aylarda hastalıklardan korunmada oldukça etkilidir.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsakta bulunan bakterileri parazit ve kurtları temizleyici özelliği bulunur.
 • Bronşit, astım, öksürük gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Eklem ve kas ağrılarına, artrit ve romatizma için doğal bir ilaçtır.
 • Akne, sivilce gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Cildin yenilenmesini ve daha dinç bir görünüm kazanmanızı sağlar.
 • İçinde bulundurduğu iyi yağlar sayesinde kolestrolü dengeler. Düzenli olarak tüketildiğinde kötü kolestrolü ortalama %8 düşürür.
 • İçeriğinde bulunan fotokimyasallar kanserle mücadele eder. Anti oksidan ve anti inflamatuar içerdiğinden hücre hasarlarını engeller ve onarır daha güçlü bir vücuda kavuşmanızı sağlar.
 • Kan şekerini dengeler ve açlık hissini azaltır bu sayede kilo vermenize yardımcı olur ayrıca vücuttan toksinleri atar.
 • Karaciğer hücrelerinin insüline olan duyarlılığını arttırarak diyabete karşı oldukça etkili doğal bir ilaçtır.
 • Meme ve prostat kanserini yavaşlatır ve bu hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirir.
 • Çörek otu yağı özellikle erkeklerde saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir. Eğer saç hücreleriniz tamamen ölmedi ise dökülen saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca kaşınan saçlarda saç diplerine sürdüğünüzde kaşıntıyı keser.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Çörek otu yağı çok faydalıdır diyerek günün her vaktinde sürekli tüketmek faylarından mahrum kalmanıza sebep olacaktır. Maksimum faydayı sağlamak için sabah uyandığınızda henüz herhangi bir gıda tüketmeden önce bir tatlı kaşığı kadar miktarı ılık suda karıştırıp bir bardak su ile birlikte tüketebilirsiniz. Zayıflama niyeti ile kullanacak olursanız öğünlerinizde salata içerisinde tüketebilirsiniz. Kan şekeri düzenleyici özelliği ile iştahınızı azaltarak gereğinden fazla yemenizi engeller ayrıca metabolizmanızı hızlandırıp düzenleyerek daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Çekirdek Tüketmeniz İçin 5 Neden

Bilinenlerin aksine Ay çekirdeği cildi yağlandıran, kalp krizi riskini arttıran bir besin maddesi değildir. Ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir