REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Çiğ Tavuğu Yıkamak Öldürüyor

Çiğ Tavuğu Yıkamak Öldürüyor

İngiltere’de yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çiğ tavuğu yıkamak ciddi gıda zehirlenmelerine yol açtığı gözlemlenmiştir. Gıda sektöründe İngiliz beslenme uzmanları yaptıkları son açıklamalarda tavuğu pişirmeden önce yıkamanın ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını açıklamıştır.

Çiğ tavuk kaynaklı gıda zehirlenmelerinin çoğu bakteri kaynaklıdır. Mide krampları, ishal, mide bulantısı, ateş, kırgınlık ve halsizlik çiğ tavuğun yıkanmasından kaynaklı gıda zehirlenmesi belirtileridir. Bu rahatsızlıkların belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber bazen birkaç günde geçmektedir fakat durum ciddileştiğinde her yıl ölümle gerçekleşen birçok vaka bulunmaktadır.

REKLAM

Ayrıca çiğ tavuğu yıkamaya bağlı olarak ortaya çıkan bu gıda zehirlenmesi bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guilain-Barre sendromu gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

REKLAM

İngiltere Gıda Standartları Dairesi Başkanı Catherine Brown’nun yaptığı açıklamaya göre her ne kadar tüketiciler tavuğu yıkamaktaki amacın daha temiz ve steril olmasını sağlamak olduğunu düşünseler de bu durumun yanlış bir uygulama olduğunu, çiğ tavuğun pişirilmeden önce yıkanmaması gerektiğini açıklamıştır.Ayrıca bu riskli durumun 5 yaşın altındaki çocuklarda ve yaşlı kişilerde çok daha etkili bir şekilde tesir ettiği gözlemlenmiştir.

İngiltere’de her yıl çiğ tavuğun yıkanmasından dolayı gıda zehirlenmesine bağlı olarak ortalama 280 kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı ve bu sayının %28 ‘i bu hastalığın varlığından haberdar. Durumun daha kötü yanı bu bakterinin sebep olduğu enfeksiyonun, kümes hayvanlarından geldiğini, enfeksiyondan haberi olan %28’lik dilimin sadece 3’te 1’lik kısmını oluşturuyor.

REKLAM

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Kör eden sineklerin görüldüğü o bölgemiz alarmda!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan illerimizde görülen ve tıp literatüründe ‘Bovine Ephemeral Fever’ olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir