REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / Çiğ mi Pişmiş Mi? Hangi Gıdalar Pişirilmemelidir?

Çiğ mi Pişmiş Mi? Hangi Gıdalar Pişirilmemelidir?

Merhaba sevgili okurlarım.Hangi gıdalar çiğ,hangi gıdalar pişirilerek yenmeli? Bu yazımızda çiğ yenen pişirilerek yenen gıdaların besin değerinin sıcaklıkla değişimine değinecek pişirilmesi gereken ve çiğ yenmesi gereken gıdalardan da bahsedeceğiz.Merak edilen bir konu ve bazı sporcuların yumurtayı çiğ yediklerini duyduktan sonra bu yazıyı yazma gereği duydum.Ayrıca yazı sonunda önemli bir noktaya değineceğim.

Düşünceleriniz üzere bazı gıdaların sıcaklıkla etkisi azaldığı,protein,vitamin değerlerinin azaldığı düşünebilirsiniz ve bu düşüncenizin bazı kısmı doğru olsa da çoğunda hata olduğunu birazdan anlayacağız.

REKLAM

Bazı gıdaların çiğ yenmesi gerektiği gibi bazı gıdaların sıcaklıkla birlikte ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Bunu en güzel örnek olarak eti çiğ yiyemiyoruz fakat pişince güzel bir tat ortaya çıkıyor ve severek yiyoruz.Sıcaklığın böyle bir etkisi olduğu gibi tabi ki sıcaklıkla birlikte ortaya çıkan besin maddeleri de olmaması kaçınılmazdır.Başlı başına bir tat değişiminin meydana getirdiği bir besin değişimi de olacaktır.

REKLAM

Öncelikle bu değişimden doğal gıdalar gıdalar farklı şekilde etkilenmektedir.Pişirmenin faydalarından en önemlisi de sindirim kolaylığıdır.Çiğ yenen besinlere göre pişmiş besinler,daha kolay sindirilmekte ve sindirimi için daha az enerji harcanmaktadır.Birazdan gıdaları sıralayacağız ondan önce önemli bir konuya değineceğiz. Örnek olarak domatesi verelim. C vitamini ve likopen maddesi olarak zengin bir içeriğe sahiptir. C vitamini ısıya duyarlı değil yani sıcaklıkta yok olmaktadır. Fakat likopen ise sıcaklık arttığında etkisi 4-5 kat daha artmaktadır.Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor diye soracak olursa gıda bilinci burada devreye giriyor. C vitamini zengin bulunan bir vitamin ve çoğu kaynaktan bu vitamine ulaşabiliriz.Bu yüzden likopenden daha fazla yararlanmak için domatesi kesinlikle pişirerek tüketmemiz daha faydalı olacaktır. Yani vitamin kaybı olsa da Anti kanserojen madde olan likopeni daha çok almamıza gördüğünüz gibi sıcaklık yardımcı oluyor.

C vitamini ısıya dayanıksız olduğu için C vitamini içeriği yüksek gıdalar  mümkün olduğunca çiğ yenmelidir.Kivi,çilek,maydanoz gibi besinler ısıya maruz bırakılmaması gerekir.Magnezyum gibi bazı mineraller ısıya oldukça hassatır. Pişirme gibi ısı kaynaklı işlemlerde %70-80 civarı bir kayıp meydana gelmektedir. Kaju,susam,kabak çekirdeği,bazı baharatlar.. Yeri gelmişken yemek yaparken vitamin ve mineral açısından zengin olan baharatlar yemek pişerken en son veya piştikten sonra atılması bu vitamin ve minerallerin kaybını önleyecektir.

REKLAM

A vitamini ısıya dayanaklıdır.Bu yüzden sıcaklıkta bir zarar görmez ve A vitamini içerikli gıdaları pişirebiliriz.Havuç, domates, ıspanak, mantar, kuşkonmaz ve daha bir çok sebze özellikle haşlandığında veya buharda pişirildiğinde, içeriklerindeki antioksidanlardan vücudumuzun faydalanması kolaylaşır.

Aynı zamanda yağda çözünen vitaminler A,D,E,K vitaminleri sebzelerde bolca bulunabilmektedir.Bu yüzden salata yaparken az da olsa yağ dökmek bu vitaminlerin vücuda alınmasını sağlayacaktır.

Ispanak pişirildiğinde kalsiyum, demir ve magnezyum vücut tarafından daha fazla absorbe edilir. Mantarın içindeki kaslarımız için elzem Potasyum pişirildiğinde açığa çıkar. Patlıcan ve patates pişirildiğinde içeriklerindeki zararlı maddeler etkisiz hale geliyor.

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Çekirdek Tüketmeniz İçin 5 Neden

Bilinenlerin aksine Ay çekirdeği cildi yağlandıran, kalp krizi riskini arttıran bir besin maddesi değildir. Ay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir