REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

Böbrek, vücudun diğer organlarda olduğu gibi hayati bir önem taşımaktadır. Çünkü böbrek organı kanda bulunan zararlı maddeleri süzer, kandaki asit ve baz dengesini ayarlar, su elektrolit dengesini sağlayarak kandaki zararlı maddeleri su ile seyreltip boşaltılma görevini yerine getirir.

Hayati bir önem taşıyan böbreklerimizin sağlıklı bir şekilde çalışması gerektiği elzemdir. Fakat farkında olmadan yaptığımız birçok davranış böbrek sağlığımıza öyle zararlar vermektedir ki deyim yerinde ise böbrekleri iflasa sürüklemektedir.

Bu yazımızda böbreklere zarar veren alışkanlıklardan bahsederek bilinçlenmeyi ve dolaysıyla daha sağlıklı böbreklere sahip olarak rahat bir yaşam elde etmenize yardımcı olacağız. Detaylar yazımızda;

REKLAM
  1. Su Eksikliği

Böbreklerimiz için olmazsa olmaz mineral sudur. Su böbreklerin temizlenmesini sağlar, eğer yeterince su tüketimi yapılmaz ise böbreklerde toksinler birikir. Yeterli miktarda su içmez iseniz böbrek fonksiyonlarını yerine getiremez. Günde en az 2 litre su tüketin.

2. Aşırı Tuz Tüketimi

Tuz vücuttaki kanın basıncını yükseltir. Bu durumda böbreklere de basın artar. Bu nedenle tuz tüketiminden uzak durmanız gerekmektedir.

3. İdrar

Uzun süre idrarınızı tutmanız böbrek sağlığınız açıdan iyi bir durum değildir. Uzun süreli idrar tutma böbreklerde taş oluşmasına neden olur. Bu nedenle idrarınızı tutmayınız.

4. Şeker Tüketimi

Tıpkı aşırı tuz tüketiminde olduğu gibi aşırı şeker tüketimi de kan basıncını arttırarak, böbreklerde basın oluşmasına neden olur. Bu durum böbrek sağlığını olumsuz etkilemektedir.

5. Aşırı Hayvansal Gıda İle Beslenme

Aşırı hayvansal gıda tüketimi ile vücuda yüklü miktarda protein girmesini sağlar fakat bu durum da böbrek üzerinde metabolik yükün artmasına neden olur. Protein her ne kadar vücut için çok gerekli olsa da aşırı tüketim zararlıdır. Özellikle kırmızı et tüketimi yaparken yanında bol yeşillik yiyerek protein emilimini sağlamanız sağlığınız için oldukça önemlidir.

6. Vitamin ve Mineral Eksikliği

Özellikle böbrek sağlığı için gerekli olan B6 ve magnezyumu günlük olarak almanız gerekmektedir. Bu durumda günlük 100 gram kadar kaju ve badem gibi kuruyemişler tüketmeniz halinde vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.

7. Yetersiz Uyku

Böbreklerimiz uyku esnasında kendini onarır ve dinlendirir. Bu nedenle yetersiz ve sağlıksız uyku böbrek sağlığınızı oldukça kötü etkilemektedir. Yetersiz uyku uyuduğunuzda böbrek kendini onaracak zamanı yeterince bulamaz bu durum böbrek sağlığını olumsuz etkiler.

8. Aşırı İlaç Tüketimi

REKLAM

Aşırı ilaç tüketimi böbrek sağlığına en fazla zarar veren alışkanlıklardan birisidir. Özellikle ufacık bir baş ağrısında bile ağrı kesici almanız böbreklerinize oldukça fazla zarar vermektedir. Doktor tavsiyesi dışında mümkün mertebe ilaç tüketiminden uzak durunuz.

9. Alkol Tüketimi

Alkolün bir diğer olumsuz yanı da böbrek sağlığını ciddi oranda kötü etkilemesidir. Bu nedenle vücuda hiçbir faydası olmayan alkolden kesinlikle uzak durmalısınız.

Sevgili okurlarımız sağlıklı bir böbrek için olmazsa olmaz olan sudur. Lütfen günlük ihtiyacınızı karşılayacak miktarda su tüketimi yapmayı ihmal etmeyiniz. Su hayattır.

REKLAM

Esen Kalın…

About Dilara Kal

Check Also

Kör eden sineklerin görüldüğü o bölgemiz alarmda!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan illerimizde görülen ve tıp literatüründe ‘Bovine Ephemeral Fever’ olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir