REKLAM
X
Home / Genel / Böbrek Taşına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Böbrek Taşına İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Böbrek taşı rahatsızlığına son yıllarda sıkça rastlar olduk. Sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkan bu hastalık vücudumuza inanılmaz zararlar vermektedir.

Böbreklerin orta kısmında ürik asit ve kalsiyumun birikmesi sonucunda böbrek taşı oluşur. Bu taşlar eğer ufak boyutlarda ise mesane yolu ile vücuttan atılırken, taşların boyutu arttığında vücuda inanılmaz zarar ve ağrı vermektedir. Bu taşlar doğal yollarla atılamayacak kadar boyutlara ulaştığında ise cerrahi müdahale kaçınılmaz oluyor. Genellikle 2545 yaş aralığında sıkça görülen bu hastalık, erkeklerde kadınlara nazaran daha sık görülmektedir.

REKLAM

Bu yazımızda böbrek taşı oluşumunu engelleyen ve bu taşların düşmesine yardımcı olan gıdaları açıklayacağız. Buyurun yazımıza;

REKLAM

Böbrek Taşına İyi Gelen Gıdalar;

  • Isırgan Otu

1 bardak suyu cezve yardımı ile kaynatın ve 2 kaşık kadar kurutulmuş ısırgan otunu atın ve 10 dakika kadar kaynatın. Bu karışımı 1 hafta uygulayın ve 3 gün ara verdikten sonra tekrar aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Isırgan otu böbrek taşlarının ufalmasına yardımcı olur. Ayrıca mesane ile ilgili hastalıklara da iyi gelmektedir.

  • Elma Sirkesi

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz elma sirkesinin bir faydası da böbrek taşı sorununa iyi gelmesidir. 1 bardak suya 2 kaşık kadar elma sirkesi katarak karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca uygulayın. Elma sirkesi böbrek taşının doğal yollarla vücuttan atılmasına yardımcı olur ve ayrıca böbrek taşı oluşumunu engeller.

  • Limon Zeytinyağı Kürü

Limonda bulunan sitrik asit böbrek, kalsiyum kaynaklı oluşan taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. 3-4 kaşık zeytinyağına, bir o kadar da limon suyu ekleyin ve haftada 3 kez tüketin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şudur; Karışımı tüketmeden önce muhakkak bolca su tüketin. Ayrıca doktorunuza danışmadan kesinlikle bu karışımı tüketmeyin.

  • Fesleğen

Fesleğen böbrek taşı oluşumunun idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. İsteğinize göre salata olarak ya da çay olarak tüketebilirsiniz.

  • Nar

Kış aylarına yaklaşmamızla birlikte damak zevklerimizin vazgeçilmezlerinden olan nar, tam bir şifa kaynağıdır. Böbrek taşlarının düşürülmesinin yanında yüksek antioksidan içeriği sayesinde kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

  • Domates

İdrarda bulunan sitrat, böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. Domates suyu da tam olarak idrarda bulunan sitrat miktarını arttırdığı için direkt olarak böbrek taşı oluşumunun önüne geçmektedir.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.