REKLAM
X
Home / Genel / Biyolojik Yaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Biyolojik Yaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yaşlılık kavramı genellikle itici ve olumsuz anlamları çağrıştıran bir kavramdır. Genelde takvim yaşı ile hesaplanan ömür süresi belli yaşlara gelmiş tüm insanların aynı fiziksel durumda olduğunu düşündürür.  Oysa insanların organlarının tek tek veya toplu olarak yıpranma süresi takvim yaşından bağımsız da hesaplanabilir. Bu durum o kişinin biyolojik yaşını oluşturur. İnsan vücudu ve organları yalnızca doğum tarihine bağlı olarak yaşlanmadığı için, aynı yaşta olup da birbirinden farklı yaştaymış gibi gözüken insanlar vardır. İşte kişiler arasındaki bu fark biyolojik yaşın insanlara ve organlara göre farklılığından kaynaklanır. Biyolojik yaşınızı aşağıdaki testle ölçebilirsiniz

REKLAM

Biyolojik Yaş Nasıl Hesaplanır?

1. Dengeniz Nasıl?

Gözlerinizi sıkıca kapatarak sağ veya sol bacağınızın üstünde durun. Diğer bacağınızı da on santim yukarı kaldırın. Karşınızdaki kişi de bu şekilde ayakta durduğunuz süreyi ölçsün:

Bu şekilde 30 veya daha uzun saniye durabiliyorsanız 20 yaşında, süre 20 saniye ise 40 yaşında, 15 saniye ise 50 yaşında ve 10 saniyeden az ise 50 yaşın üzerindeki bir insan gibisiniz.

REKLAM

2. Tepkileriniz Nasıl?

Yanınızdaki arkadaşınız 50 santimlik bir cetveli baş tarafı aşağı gelmek üzere aşağı sarkıtıyor. Siz elinizle 10 santim kadar aşağıda pusuda bekliyorsunuz ve arkadaşınız cetveli elinden bıraktığında bunu baş ve işaret parmağınızla hemen yakalamaya çalışıyorsunuz,

Cetveli 20 santimde tutarsanız biyolojik yaşınız 20’dir. 25 santimde 30, 35 santimde 40, 45 santimde tutuyorsanız 60 yaşındasınız.

3. Deri Esnekliğiniz Nasıl?

Baş ve işaret parmağınızla elinizin tersindeki deriyi beş saniye süreyle kuvvetli olarak sıkın, çimdikleyin. Kan çekildiği için burası beyaz renkte olacaktır. Şimdi derinizin ne kadar sürede eski halini alacağını anlamanız için saatinize bakın.

Beş saniye sürerse 30, sekiz saniye sürerse 40, on saniye sürerse 50 ve 15 saniye sürerse 60 yaşındasınız denebilir.

4. Hareket Kabiliyetiniz Ne Durumda?

Dizlerinizi gererek ayakta durun, eğilin ve avuçlarınızı yere değdirmeye çalışın. Düzgün bir şekilde değiyorsa biyolojik yaşınız 20-30 arasıdır. Parmak uçlarınız yere değdiyse 40, avuç içleriniz sadece alt uyluklara kadar geldiyse 50 ve ancak dizlerinize kadar geldiyse 60 yaşındasınız demektir.

REKLAM

About Dilara Kal

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir