REKLAM
X
Home / Genel / Beyaz Eşya Devi İflas Etti Profilo

Beyaz Eşya Devi İflas Etti Profilo

Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi ev aletleri gibi ürünlerinin en büyük üreticisi iflas etti! Oradan malzeme alanlar yandı! Profilo şirketi iflasını açıkladı!

Türkiye’deki ilk üreticisi olan Profilo resmen iflas etti. İstanbul Ticaret Mahkemesi, şirketin eski avukatı Sümer Altay’ın açtığı dava neticesinde bir döneme damga vuran firmanın iflasına karar verdi. Profilo’nun temeli, geçtiğimiz yıl hayata gözlerini yuman Türk sanayiinin kurucusu iş insanı Jak Kamhi tarafından 1954 yılında atılmıştı.

REKLAM

Geçtiğimiz yıl vefat eden ünlü iş insanı Jak Kamhi tarafından 1954 yılında kurulan Profilo Holding, resmen iflas etti. İstanbul’da küçük bir dükkanda kurulan ancak dayanaklı ev aletlerinin üretimine geçtikten sonra hızlı bir büyüme gösteren Profilo’nun iflasına şirketin eski avukatı Sümer Altay’ın açtığı dava neden oldu.

REKLAM
Profilo


Ödeme Alamayınca Profilo Şirketinin İflası İstendi

Altay şirketin davasına bakarken görevden alınınca vekalet ücretini almak için şirkete dava açtı. Altay’ın 2.5 milyon liralık alacağı için açtığı dava karara bağlandı. Şirketin Sümer’e ödeme yapması kararlaştırılırken, gerekli süre içinde ödeme yapılmadığı için Sümer’in avukatları Profilo Holding AŞ ile Profilo Sanayi ve Tic. AŞ’nin iflasını istedi.

İstanbul Ticaret Mahkemesi geçtiğimiz perşembe günü, 67 yıllık dev şirketin iflasına karar verdi.

Kararın ardından şirketler tasfiye sürecine girecek. Süreci İstanbul İflas Müdürlüğü yürütecek. Oluşacak iflas masası, iki şirketin varlıklarını satarak borçları ödeme yoluna gidecek. Şirketin karara itiraz hakkı var ancak bu tasfiye sürecine engel değil.


SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

REKLAM

Profilo, Türkiye’de bir döneme damga vurmuştu. Binlerce kişiye istihdam saplayan şirket, 2000’li yıllarda sallantıya girmişti. Şirketin önemli firmalarından Profilo Telra 2014 yılında iflas etmişti. Profilo’nun ve Türk sanayiinin kurucusu olan ünlü iş insanı Jak Kamhi, geçtiğimiz yıl 95 yaşında hayatını kaybetti. Kamhi; televizyon, buzdolabı, motosiklet, çamaşır makinesi gibi pek çok aletin Türkiye’deki ilk üreticisi olarak biliniyordu.


Kaynak: sondakika

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.