REKLAM
X
Home / Genel / Berat Albayrak Tekrar Siyasete Atılıyor

Berat Albayrak Tekrar Siyasete Atılıyor

Berat Albayrak siyasete atılıyor… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık olarak iyi olmadığı bugünlerde, Berat Albayrak Ak Parti kulislerini harekete geçirecek atılımlarda bulunuyor.

REKLAM

Hazine ve Maliye Bakanlığında bulunan bürokrat çevresi ile tekrar siyasete atılmayı düşünen Berat Albayrak, Erdoğan’ın rahatsız olduğu bugünlerde girişimlerini hızlandırdığı gözlemleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hastalık söylentileri döneminde basketbol oynadığı karelerin ajanslara servis edilmiştir. Amaç sağlığının yerinde olduğunu göstermek olduğu gayet açık ve net bir mesajdı.

Bir diğer önemli durum ise Erdoğan’ın hasta olduğu kulisleri de harekete geçiyor. Berat Albayrak tekrar Hazine ve Maliye Bakanı olacağı dillendirilmeye başladı. Bu söylentileri haklı çıkartacak oldukça önemli verilerde aşikar.

REKLAM

Berat Albayrak Geri Dönecek mi?

Hali hazırda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın istifasını sunduğu fakat bu istifanın saraydan geri döndüğü ifade ediliyor. Lütfi Elvan’ın istifa etmek istemesinde ana sebep olarak saraydan bağımsız olarak hareket edememesi olarak görülmekte. Berat Albayrak, istifa ettikten sonra yardımcıları görevlerine devam ettiler. Bu durumda Lütfi Elvan’ın siyasi olarak en yakın çevresindeki kişiler Berat Albayrak döneminden kalan, Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen kişiler.

Bu yakınlık nedeni ile Lütfi Elvan talimatları tam manası ile yerine getirilemiyor. Ayrıca Lütfi Elvan uluslararası deneyimi olan tecrübeli ve şeffaflığa oldukça önem veren bir bakan olarak biliniyor. TUİK gibi kurumların datalarının gizlenmesine ve enflasyon, işsizlik gibi iktisadi göstergelerin düşük gösterilmesinden rahatsızlık duyduğu biliniyor. Dolar kurunun bu denli yüksek olduğu günlerde Ak Parti Hükümeti çözüm olarak sadece faizleri düşürmeyi yeterli görürken, Lütfi Elvan ise ekonomist gözü ile olaya bakarak faizlerin düşürülmesinin ekonomiyi uzun vadede daha kötü hale getireceğine inanıyor.

REKLAM

Berat Albayrak ise düşük faize dönüşün Türkiye ekonomisi için savunduğu politikanın başında geliyor. Lütfi Elvan faizlerin düşürülmesi taraftarı olmadığı için bu duruma karşı çıkıyor . Bu durumu şahsi olarak değil Türk ekonomisi adına yapıyor. Zaten bu nedenle istifası Erdoğan tarafından kabul edilmedi. İstifa olayının olmadığı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından da yalanlandı.

Berat Albayrak – Süleyman Soylu – Hulusi Akar Üçgeni

Ankara’da hemen herkesin bildiği fakat dile pek getiremediği bir konuda bakanlıkların göstermelik olması durumudur. Bakanlıklar talimatları direkt olarak sarayın aldığı kararlar doğrultusunda yerine getirdi herkes tarafından bilinen bir durum.

Erdoğan’ın rahatsızlığının hemen ardından Berat Albayrak’ın tekrar bakan olma girişimlerine dönecek olursak öncelikle kaybettiği itibarını geri kazanmak hemen ardından ise veliaht pozisyonuna geri dönmek.

Erdoğan’ın ardından en başa geçmesi ön görülen isimlerin başında görülen Hulusi Akar ve Süleyman Soylu geliyor. Berat Albayrak açık şekilde bu iki isme yönelik açıktan muhalefet yaptığı herkes tarafından biliniyor. Berat Albayrak, açıktan olarak “onlar Ak Partili değil” dediği kulislerde yankılanmaya başladı. Bu durumda açık bir şekilde Ak Parti içerisinde ciddi bir çekişme gözlemlenmektedir.

Erdoğan Sonrası Ak Parti Başına Kim Geçecek?

Herkesin malumudur Ak Parti demek Recep Tayyip Erdoğan demektedir. Bu nedenle Erdoğan’dan sonra Ak Parti eskisi gibi olamayacağı herkesin gördüğü köydür. Peki başa kimler geçebilir?

Halihazırda veliaht olarak görülen Berat Albayrak geçmiş dönem bakanlığında başarısız görüntüsü, gündemden düşmeyen 128 milyar dolar konusu var iken kendisini aklamadan halkın güvenoyunu alamayacaktır.

Bir diğer güçlü isim ise açık olarak Süleyman Soylu. Fakat Süleyman Soylu’nun son dönemde Sedat Peker tarafından ifşa edilmesi nedeni ile halkın gözünde karizması deyim yerinde ise yerden yere vurulmuş durumda. Ayrıca Süleyman Soylu Ak Parti içerisinde bulunan İslami kesimde yeri olan birisi değil. Bu nedenlerle Süleyman Soylu lider olabileceği bir konuma gelmesi pek mümkün değil. Hulusi Akar ise asker kökenli birisi olduğu için olağanüstü durumlar dışında gündeme gelen birisi değil. Bu nedenle lider olması düşünülmüyor.

Ak Parti tabanında bir diğer önemli siyasi kişilik Numan Kurtulmuş. Ak Parti tabanında önemli bir yeri olan Numan Kurtulmuş, Erdoğan sonrası dönemde akla gelebilecek en önemli kişiler arasında bulunuyor.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.