REKLAM
X
Home / Genel / Başarılı Çocuk Yetiştirmenin 4 Sırrı

Başarılı Çocuk Yetiştirmenin 4 Sırrı

Her anne baba evlatlarını yetiştirirken topluma kaliteli bir birey kazandırmak ister. Bunu başarmak gerçekten oldukça zordur çünkü çocuklarımıza yapacağımız en ufak bir ihmalkarlık bile, çocuğun psikolojisinde yer edinebilir ve bu durum olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bir bireyin karakteri yetiştiği çevreye göre şekillenir. Bu durumun baş faktörü ise ailelerdir.

REKLAM

Son yıllarda toplum bilimciler başarılı çocuklar üzerinde bir takım çalışmalar ve gözlemler yaparak, başarılı çocuklarda 4 ortak kanıya varmışlardır. Peki başarılı çocuklarda bu 4 ortak nokta nedir? İşte cevabı;

  1. Nokta: Çocukları Dijital Ekranlardan Uzak Tutmak

Tablet, bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojiler hayatımıza birçok kolaylık sağlamış olsa da çocukları oldukça kötü etkileyen yanlarıyla da son yıllarda gündeme gelmektedir. Maalesef ebeveynler oyun çağındaki çocuklara tablet, bilgisayar, cep telefonu verip saatlerce video izlemelerine, oyun oynamalarına göz yummaktadır.

REKLAM

Amerikan Pediatri Akademisi yapmış olduğu bir araştırmanın sonucunda uzun süre dijital ekranlarla vakit geçiren çocukların beyinsel fonksiyonlarını kullanma işlevinde zayıflık olduğunu savunuyor. 47 çocukta yaptıkları araştırmaya göre 3 ile 5 yaş aralığındaki okul öncesi öğrencilerin beyinlerindeki mikrosal bütünlüğün daha az olduğunu saptadı.

2. Nokta: Ailelerin Ilımlı Davranışları

Anne babanın ılımlı davranışları çocuklara da yansımaktadır. Newyork’ta bulunan Buffalo Üniversi’nin 140’tan fazla çocuk üzerindeki araştırmanın sonucunda eğer anne babası ılımlı olan çocukların daha az küfür ettiği, daha az agresif davranışlar sergilediğini belirtti.

Çalışmanın baş araştırmacısı Jennifer Livingston “Çocuklar, ebeveynleri ile ilişkilerinin niteliğine bağlı olarak kendileri ve diğerleri hakkında içsel çalışma modelleri oluşturur. Eğer birincil bakıcı, küfürlü ve tutarsız ise çocuklar kendilerini sevilmez, diğer çocukları da düşmanca ve güvenilmez olarak görmeyi öğrenirler. Ancak kabul ve sıcaklıkla karakterize edilen olumlu ebeveynlik davranışları, çocukların kendilerine ait olumlu içsel çalışma modellerini, sevimli ve saygı duymaya değer olarak şekillendirmelerine yardımcı olur” dedi.

3.Kural: İdeal Uyku Süresi

Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir ankette 6 ile 17 yaşları arasında çocuk sahibi olan 49 bin aileye çocuklarının uyku saati hakkında bir araştırma yaptı. Başarılı çocuklara sahip ailelerin en çok dikkat ettiği durumlardan birinin uyku olduğu gözler önüne serildi.

Yapılan anketin sonucunda 6 ile 12 yaş arasındaki çocukların en az 9, 13 ile 17 yaş arasındaki çocukların en az 8 saat uyuması gerektiği sonucuna varıldı. Çünkü yeteri kadar uyku uyumayan çocuklar yeni bir şey öğrenme konusunda isteksiz olup azim eksikliği, konsantre olamama, fiziksel yorgunluk, agresiflik, hayata karamsar bakma gibi durumlarla karşılaşmaktadır.

4.Nokta: Çocuklarla Oyun Oynamak

Başarılı çocuk yetiştirmenin en önemli püf noktalarından biri de çocukla iletişime geçebilmektir. Çocuklar iletişimlerini yetişkinlerde olduğu gibi değil, oyun oynayarak göstermektedir. Bu nedenle ebevynler kesinlikle çocukları ile oynayarak zaman geçirmelidir. Çocuk anne babası ile oyun oynarken oksitosin hormonu salgılar. Bu hormon zihinsel sağlık açısından oldukça önemlidir ve sosyal zeka, etkileşim ve ilişki kurma yeteniğini geliştirir.

Araştırmacılar tarafından anneleriyle oyun aktivitesi geçiren çocukların DNA’larında temel olarak oksitosi reseptörü gen artışı gözlenmiştir.

Esen Kalın…

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir