REKLAM
X
Home / Genel / Banyo Yaparken İdrarınızı Yapmayın

Banyo Yaparken İdrarınızı Yapmayın

Banyo Yaparken İdrarınızı Yapmayın

Değerli kardeşimiz; banyo yapılan yere küçük abdest bozmak haram değildir; bundan dolayı bir günah olmaz. Ancak bu durum banyo adabına uygun düşmez. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur. Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir. (tirmizî, tahâre 17; nesâî, tahâre 6)buyurmuşlardır.
Bu hadis, tavsiye hükmünde olup, haram kılmak anlamında değildir. Haram kılınmamış olsa dahi bu gibi tavsiyelere uymaya çalışmak gerekir. Selam ve dua ile… Banyo yaparken bunları yaparsanız, vesveseye kapılırsınız. Banyoda bazı şeyleri yapmaktan uzak durunuz. İşte onlar:

Banyoda çeşitli adaplar vardır. Dinimizi bizi tamamen özgür bırakmamış. yaşantımızda helal, haram ve mekruh, mübah gibi sınırlar da koymuştur. İnsanlar vesvese sorunu ile bazen karşı karşıya kalıyor. Bunun birçok nedeni olsa da, bir tanesi de banyoda yaptığımız bir davranışla da alakası vardır. Banyo yapılan yere küçük abdest bozmak haram değildir; bundan dolayı bir günah olmaz. Ancak bu durum banyo adabına uygun düşmez. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur.

REKLAM

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (tirmizî, tahâre 17; nesâî, tahâre 6) buyurmuşlardır. Bu hadis, tavsiye hükmünde olup, haram kılmak anlamında değildir. Haram kılınmamış olsa dahi bu gibi tavsiyelere uymaya çalışmak gerekir. Banyo yaparken bu hususlara dikkat etmeniz, manevi açıdan büyük bir öneme sahiptir.

REKLAM

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Yasak Elma Rol Alan Zehra Erkek Mİ?

Fox TV de yayınlanan yasak elma dizisindeki Zehra karakteri erkek mi? REKLAM Fox TV’de yayınlanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir