REKLAM
X
Home / Bitkisel Sağlık / B12 Vitamin Eksikliği İçin Mucizevi Kür

B12 Vitamin Eksikliği İçin Mucizevi Kür

B12 vitamini için özellikle bilinmesi gereken en önemli nokta şudur, dünyada hiçbir bitkide b12 vitamini bulunmamaktadır. Bütün vitaminler içerisinde yani A, B1, B2, B3, B6, B9, C vitamini, K vitamini gibi tüm vitaminler içerisinde b12 vitaminini, diğer vitaminlerden farklı kılan bir özelliği vardır. B12 vitamininin moleküler yapısının merkezinde bir metal bulunmaktadır. Tek metal içeren vitamin b12 vitaminidir.

B12 vitaminin eksikliği malumdur. B grubundaki vitaminler sinir sitemi ve psikolojimiz üzerinde çok önemli rol oynamaktadır. Bu yazımızda evde kendi imkanlarınız ile b12 vitamini içeren bir kür hazırlamanıza yardımcı olacağız.

B12 Üreten Lahana Kürü

REKLAM

Malzemeler

  • Yarım top Beyaz Lahana(küçük boy)
  • 1 Yemek Kaşığı Tuz
  • 1 Yemek kaşığı kimyon ya da kimyon tohumu
  • En az 3 litre büyüklüğünde cam kavanoz( bu büyüklükte bir cam kavanozunuz yok ise yarım top lahanayı tekrardan 2 ye bölerek 1 tanesini kullanın)

Hazırlanışı ve Tüketim Şekli

REKLAM

Sevgili okurlarımız hazırlanış şeklini aktarmadan önce burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus aşırı titiz davranacak olmanızdır. Bu kürde kullanacağınız doğrama tahtasından, bıçağa kaptan, kavanoza kadar tüm malzemelerin büyük bir titizlikle temiz olduğundan emin olunuz. Şimdi kürümüzün hazırlanış şekline geçebiliriz;

Yarım top beyaz lahanayı tatlı kaşığı büyüklüğünde dilimleyiniz ve ardından 1 yemek kaşığı tuz ve kimyonu ilave ederek bir kapta iyice el hareketleriniz ile yoğurun. Yoğurduğunuz lahana dilimlerini bir cam kavanoza iyice bastırarak lahanayı kavanozda sıkıştırın,ve kullandığınız kavanozun yarısından biraz daha fazla olacak şekilde lahanayı sıkıştırın. (Yukarıda görselde belirttiğimiz şekilde)

Lahanayı bastırdıktan sonra suyunu bırakmaya başlayacaktır ve lahana yavaşça kabaracaktır bunun önüne geçmek için kavanoza temiz bir taş koyabilirsiniz. Daha sonra kavanozun ağzını fermante olabilmesi için bir bez yardımı ile üstünü gerdirin ve etrafına bir lastik yardımı ile tutturarak, kapatın. (Yukarıda görselde belirttiğimiz şekilde)

Hazırladığınız kürü 4-5 gün boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletin. 4-5 günün sonunda ekşidiğini göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken durum hava ile temas edeceğinden lahananın üzerinde küflenme oluşacaktır. Bu küflenmeyi bir kaşık yardımı ile temizlemeniz gerekmektedir. Burada titiz olunmalı ve kesinlikle el sürülerek yapılmamalıdır.

4-5 günün sonunda ekşimeyi gördüğünüzde lahana yapraklarını ağız yolu ile istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

About Dilara Kal

Check Also

Alzheimerdan Korunmak İçin Bunları Terkedin

ALZHEİMER HASTASI OLMAMAK İÇİN TERKETMENİZ VE EDİNMENİZ GEREKEN 9 ALIŞKANLIK Demans hastası olan bir tanıdığınız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.