REKLAM
X
Home / Genel / Ayaklarda Yanma Neden Olur?

Ayaklarda Yanma Neden Olur?

Ayaklarda yanma ve karıncalanma neden olur? Nöropatik ağrı görülen hastalarda elektriklenme , batma, karıncalanma ve yanma gibi belirtiler işaret eder. Normal ağrı oluşturmayan uyarılar, bu hastalarda çok şiddetli yanma ve batmaya sebep olur.

Bu Sebepten ötürü tedavilerinde normal ağrı kesiciler etkili olmaz. Bu tarz, bazı epilepsi ve depresyon ilaçlarının kullanıldığı hastalık grubudur. Nöropatik ağrıların en çok rastlandığı hastalık grubu diyabet olduğunu söyleyen Ersin Tan, “Türkiye’de yapılan son çalışmalarda, her 4 kişinin 1’inde ya şeker hastalığı yahut gizli şeker olduğunu tespit ettik.

Şeker hastası olan kişilerde er yada geç bu ağrılar kendilerini belirtiyor. Rahatsızlığın tedavisinde özellikle ağrı kesici ve vitaminlerin yeri olmayan nöropatik ağrılarda, Epilepsi , Sara ve anti depresan ilaçları tedavide kullanılmaktadır.

REKLAM
Ayaklarda yanma

Nöropatik ağrılar, felç sonrası, herpes ve zona hastalıklarının sonrasında da görülebilir. Prof. Dr. Ayşen Akıncı, bu tarzdaki ağrıların normal şartlardan farklı olduğunu ifade ederek , “Fibromiyalji denile ağrılar, sızılar, yorgunluk, sabah yorgun kalkma, uyku bozukluğu ile giden bir hastalık da bu nöropatik ağrı tiplerinden bir tanesidir” dedi.

Nöropatik ağrı, erkeklere oranla kadınlarda 7 kat daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Akıncı, “Hastaları muayene ettiğimiz de birtakım tetkikler istediğinizde bir pozitif sonuç bulamıyorsunuz.

Bu halde her şey normalmiş gibi algılanıyor. Halbuki bu hastalık iltihapsız kas romatizması dediğimiz fibromiyalji hastalığı var, bu hastalığın etkileri de beyinde yapılan çalışmalarda göstermek mümkün. İlaç tedavileri var özellikle egzersiz tedavilerini tavsiye ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Nöropatik ağrı, erkeklere oranla kadınlarda 7 kat daha fazla görüldüğüne dikkat çeken Akıncı, “Hastaları muayene ettiğimiz de birtakım tetkikler istediğinizde bir pozitif sonuç bulamıyorsunuz.

REKLAM

Bu halde her şey normalmiş gibi algılanıyor. Halbuki bu hastalık iltihapsız kas romatizması dediğimiz fibromiyalji hastalığı var, bu hastalığın etkileri de beyinde yapılan çalışmalarda göstermek mümkün. İlaç tedavileri var özellikle egzersiz tedavilerini tavsiye ediyoruz.”

REKLAM

Diğer yazılar için: https://saglikbilinci.net/

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.