REKLAM
X
Home / Genel / AVM’ler için yeni dönem başlıyor! Artırılan gerçeklik gözlüğü için….

AVM’ler için yeni dönem başlıyor! Artırılan gerçeklik gözlüğü için….

İstanbul sınırlarında yer alan 4 büyük AVM içerisinde HES kodu sorgulamalarının artırılan gerçeklik gözlüğü ile yapılmasına karar verilmesi gün içerisinde açıklandı. Yeni uygulama içerisinde gelen detaylara bakılacak olduğu zaman; AVM girişleri sırasında oluşan temas ile yoğunluğun azaltılabilmesi için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
Ülkemizde tam 90 farklı AVM içerisinde çalışmalarına devam eden güvenlik şirketlerinin başında gelen Securitas, HES kodu sorgulaması sırasında gerçeklik gözlüklerini kullanmak için harekete geçti. İstanbul sınırlarında yer alan 4 büyük AVM için pilot uygulamaları yapılacağına dair açıklamalar geldi. Şapkanın üzerinde yerleştirilmesi artırılan gerçeklik gözlüğü ile AVM’lere gelen ziyaretçilerin HES kodlarının okunarak insanların riski ya da riskli olmadıkları gözleniyor.

REKLAM

Hareket serbestliği sunacak…

Yeni uygulama ile ilgili gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman Securitas Türkiye AVM segment lideri Barış Yelman; “Ürünün giyilebilir olması, kullanıcının ellerini serbest şekilde kullanmasına imkan veriyor. Bu da özellikle HES kontrolünde güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza hareket serbestliği sunuyor. Daha hızlı hareket ederek, daha fazla sorgu yapabiliyor. Girişlerde oluşabilecek yoğunluğu azaltabiliyor” sözlerine yer verdi.
İlerleyen dönemler içerisinde bunların hava limanları sırasında da kullanılacak olduğuna dair ifadeler dikkatleri çekti. Termal kamera alternatifleri sayesinde ateş ölçümleri yapılarak teknolojik gelişmelerden faydalanma hedeflerini dile getiren Türkiye AVM segment lideri Barış Yelman açıklaması sırasında bir yandan da; “Yeni normalde HES kodu uygulaması olmazsa olmazımızdır. Girişlerdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla HES kodu kontrol terminal, kiokslar gibi uygulamalar hayat geçirmiştik. Şimdi de yoğunluğu daha da kontrol altına almak, ziyaretçilerin sorgulama sırasında sosyal mesafeyi korumasını sağlamaları hedefiyle arttırılmış gerçeklik gözlüğünü kullanmaya başladık” sözleri ile devam etti.

Uygulamanın çalışma prensibini hakkında bilgilendirme yaparken Yelman bu anlarda da; ‘’HES kodu kontrol aplikasyonu gözlüğe yüklendi. Ziyaretçiler, güvenlik görevlisi arkadaşın taktığı şapkada bulunan, kameraya HES kodunu okutarak AVM’ye giriş yapabiliyor. Sorulama işlemi daha uzak mesafeden, seri bir şekilde yapılıyor. Ziyaretçi sayılarının fazla olduğu, bünyemizdeki AVM’lerle görüşmelerimiz devam ediyor, yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. İlerleyen süreçte, havalimanlarında da kullanmayı hedefliyoruz” ifadelerini dile getirdi.
Ortalama olarak iki metre yükseklikten düştüğü zaman dahi kırılmayacak. Bunun için gözlüğün farklı projeler içerisine rahat bir şekilde kullanılacak olduğuna dair ifadeleri aktarırken; ‘’Örneğin uzak mesafelerdeki projelerde, merkezdeki yetkili ile iletişim kurmak ya da kamera aracılığıyla görev atamak içinde kullanılabilir. Artırılmış gerçeklik gözlükleri, dış etkilere son derece dayanıklı bir ekipman. Yağıştan etkilenmiyor, 2 metre yükseklikten düştüğünde kırılmıyor. Yüksek sıcaklıkta ya da tozlu ortamlarda kullanılabiliyor. Pil ömrü oldukça uzun. Pili bitse bile cihaz kapatılmadan yedek pili değiştirilebiliyor. Ürün istediğinde sesli komutlarla da çalışabiliyor. Havalimanı, AVM gibi insan girişlerinin yoğun olduğu yerlerde birtakım yeni uygulamalar hayata geçirdik. Sıra ve HES kodu kontrol uygulamaları gibi güvenli geçişe imkan sağlayan senaryoları hayat geçirdik. Bu dönemde ziyaretçilerimizin kendilerini emniyette ve güvende hissetmeleri için çalıştık. Eskiye oranla AVM’ye gelen ziyaretçi sayılarında düşüş oldu. Ama 1 Haziran’dan itibaren yüzde 70’lerde bu sayıların artığını gözlemliyoruz” sözleri ile devam etti.

REKLAM

Ziyaretçilerde meydana gelebilecek risk oranların yüzde bir olduğunu dile getirirken bir yandan da; ‘’Ancak uygulamanın yaygınlaşmasıyla bu oran çok azaldı. Riskli çıkan kişilerin, AVM’ye girişlerine izin vermiyoruz. Özel güvenlik şube ekiplerine bildirdiğimiz kişiler de oldu” sözlerini ekledi.
Dijital yatırımlar karşısında ortalama olarak 16 milyon TL civarında bir bütçe ayrılmış olduğuna dair ifadeler sözlerine eklenirken bu anlarda da; “Dijitalleşme yatırımlarımıza da devam ediyoruz. 2021 yılı için yatırımlara 16 milyon lira bütçe ayırdık. Geliştirdiğimiz yazılımlar sayesinde sahada gerçekleşen olayları dijital ortamda paylaşabiliyoruz. Güvenlik görevlileri bu olayları raporlayarak, müşterilerin görmesini sağlıyor. Ziyaretçilerden 3 saat kalmaya özen göstermelerini, yaya giriş noktalarına ve sosyal mesafe kurallarına uymalarını rica ediyorum” sözlerini eklemeyi başardı.

REKLAM

Uygulamanın gerçekten ne kadar büyük bir kolaylık olduğunu anlatırken; “AVM’ye çok sık gelmemeye çalışıyorum. Alınan önlemlere dikkat ediyorum. İhtiyacım neyse halledip, çok fazla vakit geçirmeden hemen çıkıyorum. Uygulama büyük kolaylık, hızlı geçiyorsunuz. Sosyal mesafeyi de korumuş oluyoruz” ifadeleri yer aldı.
AVM’ye giriş sırasında Yasin Ersöz de uygulama ile ilgili olarak hiç beklemediğini dile getirirken bir yandan da; “Tam kapanma bitti, biraz dışarıda vakit geçirmek istedim. Alışveriş de yapacağım o nedenle geldim. Uygulamayı ilk defa gördüm, şaşırtıcı geldi. Teknoloji güvenlik sektöründe baya ilerlemiş. Girerken beklemedim, girişim hızlı oldu” sözleri ile devam etti.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir