REKLAM
X
Home / Hastalıklar / Covid-19 / AŞI OLMAYANLARA HAPİS CEZASI GELİR Mİ? VİRÜS BULAŞTIRMAK SUÇ MU?

AŞI OLMAYANLARA HAPİS CEZASI GELİR Mİ? VİRÜS BULAŞTIRMAK SUÇ MU?

Tüm dünyada ve Türkiye’de aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için en temel etmen aşı. Aşı yaptırmayanlar ise toplumsal bağışıklığın sağlanmasının önündeki en büyük sorunlardan birisi. Tüm bu durumlar beraberinde Aşı olanlara karşı ‘pozitif ayrımcılık’ yapılmasına zemin hazırladı. Aşı olmayan vatandaşlara ise hapis cezası verilmesi gündeme geldi.

REKLAM

Korona virüse karşı aşılama çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama çalışmalarının bu süreçteki önemiyle alakalı “Bir ilde toplumsal bağışıklığın bir an önce yüzde 70’e erişerek sağlanacağı biliniyor. Bu herkesin sorumluluğu, toplumsal bağışıklık kişilerden bağımsız bir şey değil.

REKLAM

Yani herkesin, o ildeki vatandaşın, ilinde toplumsal bağışıklığın oluşup oluşmadığını görebiliyor ve biliyor olması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

REKLAM

Uzmanlar toplumda bağışıklığın sağlanmasının önündeki en büyük engelin aşı karşıtlığı olduğunu belirtti, aşı olanlara ‘pozitif ayrımcılık’ yapılıp yapılmadığı gündemdeki yerini koruyor.

Aşı Olmayanlara Kısıtlama Olacak Mı?

Tiyatro salonları, maçlar, seyircili oyunlar ve konser gibi yerlere aşı olmayan vatandaşların giremeyeceği öngörülüyor.

Bulaştıranlara Hapis Cezası

Gündemdeki bir diğer konunun ise hem aşı olmayıp hem de hastalığın yayılmasına neden olanlara uygulanacak yaptırımlar olduğu düşünülüyor.

Türk Ceza Kanunu’nun konuyla ilgili kısmının hazırlanmasında emeği geçen isimlerden olan Prof. Dr. Adem Sözüer’le konuşan gazeteci Muharrem Sarıkaya, Haber Türk’teki “Virüs bulaştıran hapis yatabilir!..” başlıklı yazısında dikkat çeken bilgiler paylaştı.
Aşının gelmesinin ve yaygınlaşmasının ardından durumun belirginleşmesinin daha kolay olduğunu belirten Prof. Dr. Adem Sözüer, aşı olmayıp virüsü yayan kişilerin hem bilinçli taksir, hem de olası kast suçlarından haklarında dava açılıp ceza alabileceğini belirtti.
Bu cezanın ise bulaştırma şekli ve durumuna göre verileceğini söyleyen Prof. Dr. Sözüer, bu cezanın da 5 ile 30 yıl arasında değişebileceğini ifade etti.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bu Hastalığa Sadece Sigara İçen Yakalanıyor!

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, Buerger hastalığının sebepleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir