REKLAM
X
Home / Genel / Asgari Ücret 5 Bin 200 Lira Olacak mı?

Asgari Ücret 5 Bin 200 Lira Olacak mı?

Asgari Ücret artan enflasyon ve kur fiyatları sebebiyle hayat pahalılığının yükseldiği Türkiye’de, asgari ücretlilerde geçim sıkıntısı yaşıyor. Ocak ayında uygulanacak zam için 1 Aralık Çarşamba günü pazarlık görüşmeleri başlayacak. Asgari ücretlileri sevindirecek bir zam yapılacağı gündemde.

2022 yılında asgari ücretlilerin aylık alacakları net ücretlerin belirleneceği pazarlık görüşmeler 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak. İşçi sendikaları, işveren sendikaları ve hükümet yetkililerinden oluşan 15 kişilik asgari ücret tespit komisyonunun, bir araya geleceği toplantıların sonucunda alınacak karara ilişkin tahminler yapılmaya devam ediyor.

REKLAM

Asgari Ücret ile Dar Gelirlilerin Yükünü Hafifleteceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete ilişkin yaptığı açıklamalarda asgari ücretin toplumun refah seviyesini yükseltecek düzeyde olacağını vurguladı. Erdoğan, “Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için gereken çabayı gösteriyoruz. Asgari ücreti de benzer şekilde tespit ederek dar gelirlilerin üzerindeki yükü de hafifleteceğiz.” ifadelerini kullandı.

REKLAM
Asgari Ücret

KARARI İLK HAFTA VERMEK İSTİYORUZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 yılında asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Bakan Bilgin, 1 Aralık Çarşamba günü başlayacak görüşmeleri ilk hafta içerisinde tamamlayarak asgari ücrete ilişkin alınacak kararın hızlıca verilmesi için çaba sarf edileceğini belirtti.

Bilgin, “Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız. Amacımız Aralık ayının ilk iki haftasında görüşmeleri sonlandırmak.” şeklinde konuştu.

Asgari Ücret En Az 5 Bin 200 Lira

2022 yılında asgari ücretin en az 5 bin 200 lira olması gerektiğini açıklayan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır! Ücretlerin asgari ücret kadar kısmı için 1.000 TL tutarında vergi ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Hazine tarafından karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır. Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır”

REKLAM

‘YÜZDE 90’I MEMNUN EDECEK BİR RAKAM GELİRSE EVET DERİZ’

Türk İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “Asgari ücret önümüzdeki dönem hiç olmadığı kadar önemli. 45 senedir asgari ücreti konuşuyoruz. Bu sene 45 seneye bedel bir sene. Onun için toplumu tebessüm ettirecek, toplumu memnun edecek, bizim razı geleceğimiz bir tablo çıkarsa biz de altına imza atarız.. nşallah önümüze toplumun yüzde 90’ını memnun edecek bir rakam gelirse ‘evet’ deriz, gelmezse katılmayız. Makul bir rakamda buluşmak lazım.” ifadelerine yer verdi.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir