REKLAM
X
Home / Genel / ARTIK ZORUNLU

ARTIK ZORUNLU

Sigarada kayıt dışılığın önlenmesi için deneme ürünlerine de firma bilgi kapasitesi yazılacak Deneme üretimleri başta olmak üzere her ne suretle olursa olsun uygulanan üretimlerde, tütün mamulü birim paketi ile sigara üstünde marka adı ya da şirket-firma unvan kısaltması yazılması zorunluluğu getirildi.

REKLAM

Tarım ve Orman Bakanlığının “Tütün Mamullerinin Üretim ve Ticaretine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte, tütün ürünleri ihracatının artırılması ile tütün ürünlerinde kaçak ve kayıt dışılığın önlenmesi amacıyla değişikliklere gidildi.

REKLAM

Buna göre, firmalarca üretim ve faaliyet uygunluk belgesi alınması sonrasında, tesis sahası dışında Bakanlıktan izin alabilmek ve tesisin olduğu il sınırları dahilinde olmak kaydıyla ek mamul ambarı, kurulum evveli açıklamada bulunmak şartıyla da ek ham madde ambarı kurulabilecek.

Kullanımından vazgeçilen ambarlar, boşaltılma tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde Bakanlığa bildirilecek. Makine çalışma testleri, ürün denemeleri, deneme üretimleri ile her ne suretle olursa olsun uygulanan üretimlerde, tütün mamulü birim paketi ile sigara üstünde marka adı ya da şirket-firma unvan kısaltması yazılması mecburi olacak. Tütün mamulü birim paketi ile sigara üstüne yazılacak bilgiler işlemini önce Bakanlığa bildirilecek.

İŞLEM GÖRMÜŞ TÜTÜN VE TÜTÜN MAMÜLLERİ İHRACATI

Yönetmelikle, harmanlanmış tütün, homojenize tütün ya da tekrar düzen edilmiş tütün, kıyılmış tütün, şişirilmiş tütün, şişirilmiş tütün damarı, tütün döküntüleri ile tütün döküntülerinin işlenmesi ile elde edilen tütünler bundan sonra “prosedür görmüş tütün” olarak adlandırılacak. Gerekli prosedürleri yerine getiren firma, ürettikleri tütün mamullerini ya da prosedür görmüş tütünü serbestçe ihraç edebilecek. İhracat rejimi kapsamında ihraç edilecek prosedür görmüş tütün ve tütün mamulüne dair tespit edilen bilgi ve belgeler üretim evveli Bakanlığa bildirilecek.

Dahilde prosedüre rejimi kapsamında ihraç edilecek prosedür görmüş tütün ve tütün mamulleri için dahilde prosedüre izin belgesi alabilmek amacıyla Ticaret Bakanlığına müracaat yapılmadan evvel Bakanlıktan ön izin alınacak. Bakanlığa uygulanan müracaatta beyan edilen bilgi ve belgeler, tesisin üretim kapasitesi de öneme alınarak değerlendirilecek ve makul bulunanlara, müracaat tamamlanma tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ön izin verilecek. İşlem görmüş tütün ya da tütün mamullerinin ihracatı, yalnızca üretimini sağlayan firma yönünden yapılabilecek.

Yurt içi pazara arz edilen tütün mamulü birim paket ve ekipmanı kullanılarak imal edilen ve ihraç edilen mamulat çeşidinin birim paket ve ekipmanı üstünde “ihracat amacıyla üretilmiştir” ibaresi ile ihraç edilen ülke isminin Türkçe ve ihraç edilen ülkenin resmi dilinde, en az 8 puntoda sabit ve silinemez olarak basılması mecburi olacak. Homojenize tütün, şişirilmiş tütün damarı, tütün döküntülerinin işlenmesiyle elde edilen tütünler ve bu tütünleri üretmek amacıyla tütün damarı ve tütün döküntüleri ile aynı tipten olmak kaydıyla harmanlanmış yaprak tütün, şişirilmiş tütün ve kırık tütün ithaline üretim ihtiyaçları ile sınırlı olarak ve Bakanlıktan “Tütün İthalatı Uygunluk Belgesi” alabilmek kaydıyla izin verilecek.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti! Tüm marketler yeni çalışma saatleri

Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefoursa çalışma saatleri değişti. Zincir marketler yarın itibariyle yeni saatleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir