REKLAM
X
Home / Genel / Arabada Su Şişesi Bırakmayın

Arabada Su Şişesi Bırakmayın

Arabada su şişesi bırakmayın… Peki neden arabada su şişesi bırakmamalıyız? Nedenini hiç düşündünüz mü? Sebebini duyunca çok şaşıracaksınız. Detaylar haberimizin devamındadır.

ABD Oklahoma eyaletinde ‘Midwest City İtfaiyesi’ vatandaşları internet üzerinden uyarıyor. Başta kulağa oldukça değişik gelse de arabanın içinde su şişesi bırakmanın bedeli ölümcül olabiliyor.

REKLAM

Özellikle her gün çok seyahat eden kişilerin arabalarında genellikle bir şişe su bulunur. Ancak bunun aslında yaşamı tehdit edebileceğini biliyor muydunuz? Idaho’dan Amerikalı bir itfaiyeci bunu bizzat yaşadı ve bir video çekmeye karar verdi. Olanlara şaşırdı ve Oklahoma’daki itfaiye ekibi insanları yangın tehlikesi konusunda uyarmaları gerektiğine karar verdi.

REKLAM
arabada su şişesi
arabada su şişesi

Araba Yanıyor…

Söz konusu adam, Idaho’dan Dioni Amuchastegui, öğle yemeği molası için dışarı çıktığında arabada bir şişe su bırakmıştı. Arabasına geri döndüğünde, arabasının orta konsolundan duman geldiğini fark etti.

Ne olmuştu? Arabanın içine giren güneş yüzünden şişenin altındaki malzeme alev aldı. Aşağıdaki kanıt bize bir şişe suyun arabanızın içinde ne kadar hızlı yangına neden olabileceğini gösteriyor. Dioni, aracının içinde iki yanık iziyle kaldı!

Ateş yakmak için güneşte büyüteç tutmanın hilesini hepimiz biliyoruz. Plastik bir şişedeki su da aynı etkiye sahiptir.

Su, güneş ışığını kırarak şişenin altındaki malzemenin alev almasına neden olabilir. Ve eğer bu malzeme bir tür kumaş ise (genellikle arabalarda olduğu gibi),yangın tehlikesi oldukça ciddidir.

REKLAM

İtfaiyeciler sürücüleri bu tehlikeli olasılık konusunda uyarıyor. Oklahoma Midwest City İtfaiye Departmanı tarafından yapılan bir testte, bir su şişesiyle büyütülen güneş ışığı 120 °C sıcaklığa ulaştı.

Yangın nispeten yavaş gelişir, ancak yine de uygun önlemleri almak önemlidir. Bu nedenle, araba koltuklarında ve/veya parlak güneş ışığında asla bir şişe su bırakmayın. Bir sandalyenin altına veya güneş ışığının ulaşamayacağı başka bir yere koyun.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.