REKLAM
X
Home / Genel / Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtilerini sizler için derledik. Çağımızın en büyük hastalıklarından olan ve öldürme oranı en yüksek olan kanser türlerinden biri olan Akciğer Kanseri, erken teşhis ve tanıda hastalığa karşı başarılı olabilme adına oldukça önemlidir. Bu nedenle sizler için Akciğer Kanseri belirtilerinin en belirgin ve yaygın olanlarını aktarıyoruz:

Akciğer vücudumuzun oksijen gereksinimini sağlayan organımızdır. Her organ gibi akciğerimiz de birçok hücreden oluşur. Bu hücreler akciğerin normal olarak görevini yapabilmesi için ihtiyaç doğrultusunda bölünerek çoğalırlar.

REKLAM

Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıdır.

REKLAM

Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak oranlara yayılarak (karaciğer, kemik, beyin vb. gibi) hasara yol açarlar. Bu yayılmaya metastaz adı verilir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserlerinin en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük
 • Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak
 • Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı
 • İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı
 • Ses kısıklığı
 • Nefes darlığı
 • Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

Akciğer kanseri diğer organlara yayıldığında, aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • Kemik ağrısı (tipik olarak arkada veya kalçada)
 • Beyin veya omuriliğe yayıldığında, baş ağrısı, halsizlik, uyuşukluk, baş dönmesi, denge sorunları ve nöbetler gibi belirtiler oluşabilir.
 • Kanser karaciğere yayıldığında sarılık ve ciltte sararma meydana gelir.
 • Kanser deriye veya lenf noduna yayıldığında vücudun yüzeyine yakın topaklar oluşur.

Tanı Nasıl Konulur?

Düz akciğer röntgenleri ile akciğerde kitle görülen hastalara, öncelikle bilgisayarlı tomografi çekilir. Elde edilen üç boyutlu görüntü ile kitleye nasıl ulaşılabileceğine karar verilir.

Hastadan ya tomografi rehberliğinde ya da bronkoskopi dediğimiz ince bükülebilir bir tüple akciğerine ulaşılarak iğneyle parça alınır. Bu işleme biyopsi adı verilir. Gerekli görüldüğü takdirde farklı görüntüleme tetkikleri de yapılabilir.

Tedavi

Her hastanın tedavisi farklılık göstermekte olup, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktör etkilidir. Multidisipliner bir çalışma gerektiren bu tedaviler ;cerrahi, hedefe yönelik tedaviler radyoterapi, kemoterapi gibi farklı seçenekleri içermektedir

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir