REKLAM
X
Home / Genel / 5 Parmak Testi Nedir?

5 Parmak Testi Nedir?

5 parmak testi sizin kas ve sinir sisteminiz sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi verir. Uzmanlara göre yaşlandıkça kas ve sinir sistemimiz yavaşlamaktadır. Bunu test etmek için 2 yılda bir fiziksel olarak kendimizi denemeliyiz. Evde yapabileceğiniz neredeyse bir dakikalık bu testler problem olup olmadığını açığa çıkaracaktır.

1.Tırnak Testi

REKLAM

Sağ baş ve işaret parmağınız ile, sol parmaklarınızı tek tek sıkın ve 5 saniye bekleyin. Sıkmayı bıraktığınızda kanın 2 saniye kadar gelmemesi gerekir. Eğer bu testler sizde acı hissi uyandırıyorsa bir problem var demektir.

 • Başparmak: Baş parmağınızı sıkmak canınızı acıtıyorsa , akciğer probleminiz olabilir.
 • İşaret parmağı: Kalın bağırsaklarınızı temsil eden bu parmağınızda acı varsa kolon probleminiz olabilir.
 • Orta parmak: Orta parmağınızda acı var ise kalp problemliminiz olabilir.
 • Yüzük parmağı: Yüzük parmağınız kalbimiz ile bağlantılıdır ve baskı uygulamak canınızı acıtıyorsa, kalp sorunlarınızın işareti olabilir.
 • Küçük parmak: Küçük parmağınızda bulunan acı ince bağırsakta bir problem olduğunu gösterebilir.

2.Avucunuzu Yumruk Yapın

Bu test için , avucunuzu yumruk haline getirin ve 30 saniye kadar böyle bekletin. Daha sonra yumruğunuzu eski haline getirin. Avucunuz beyaz bir renk halini alacaktır çünkü kan akışınız engellenmiştir.

Elinizi açtıktan sonra kan tekrar akar ve renginiz normale dönerse bir problem yoktur ancak rengin kendine gelmesi biraz zaman alıyorsa arteri skleroz (Damar Sertliği) problemi olabilir.

3.Kalça Kaslarınızı Sıkın

 • Yüzünüzü yere çevirin ve uzanın.
 • İki kolunuzu da yanlarınıza yerleştirin
 • Sol bacağınız yere sabitken diğer bacağınızı yukarı kaldırın.
 • Dizini yukarı doğru kırın ve 30 saniye kadar bekletin.

Bu hareketi yaparken acı hissetmiyorsanız sağlıklısınız demektir. Ancak canınız acıyorsa en önemli kaslarınızdan olan gluteus maximus kasınız zarar görmüş olabilir.

4. Bacaklarınızı Sabit Tutun

REKLAM

Biraz önceki hareket şeklinizi alın ancak bu sefer iki bacağınızı da yukarı doğru kaldırın ve 30 saniye kadar bekletin. Eğer bu hareketi sağlıklı bir şekilde yapıyorsanız problem yoktur ancak zorlanıyorsanız, karın veya omuz kaslarınızda bir rahatsızlık olabilir.

REKLAM

5. Göğsünüzü Yukarıda Tutun

 • Yüzünüz yere bakacak şekilde yere uzanın.
 • Yalnızca ellerinizi ve gövdenizi yukarı doğru kaldırın
 • Bu pozisyonda 30 saniye bekleyin.

Eğer hareketi tamamlayabildiyseniz sağlıklısınızdır ancak ağrı ve acı hissettiyseniz omurgalarınız ile ilgili rahatsızlığınız olabilir.

Unutmayın ki bu testler hiç bir zaman kesin çözüm ve sonuç değildir ancak bazı rahatsızlıkların belirtileri olabilir. O yüzden mutlaka doktor gözetimi altında testlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir