REKLAM
X
Home / Genel / 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Milyonlarca asgari ücretli Ocak ayında yapılacak 2022 asgari ücret zammını bekliyor. Yeni yıl yaklaştıkça tahminlerde yapılmaya devam ediliyor.

Asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulunan Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan, köşe yazısında asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılacağını ve asgari ücretlinin yeni yılda eline aylık 3 bin 763 lira geçeceğini duyurdu.

REKLAM

3 BİN 763 LİRA

REKLAM

Noyan Doğan, köşesinde asgari ücretle ilgili olabilecek ‘En olası senaryoyu’ yazdı. Doğan, asgari ücretlilerin 2022 yılında aylık 3 bin 763 lira net ücret almasının en olası ihtimal olduğunu, enflasyon oranlarının ve tahminlerin genel ortalamasıyla bu sonuca ulaştığını belirtti.

VERİLERİ AKTARDI

Doğan asgari ücretlilere ilişkin verileri de aktardı. 2013 yılında ülkemizde asgari ücretle çalışan oranının yüzde 12 olduğunu belirten Noyan Doğan, günümüzde bu oranın yüzde 45’e ulaştığını açıkladı.  

Doğan, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 18,4 olduğunu hatırlatarak, 2022 yılında enflasyonun yüzde 11,8’le başlayacağını ve asgari ücretlilerin enflasyona ezdirilmemesi gerektiğini; bu sebeple de yüzde 20 ile yüzde 30 arasında bir zam yapılmasının doğru olacağını aktardı.

Doğan, “Ağır basan senaryo, yüzde 30 oranında artış olacağı yönünde. Yüzde 30 artış demek, 2022’de asgari ücretin brüt 4.650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret 3.673 lira civarında olacaktır. Bu durumda asgari ücretin işveren maliyeti de 5.463 lirayı bulacaktır” ifadelerini kullandı.

VERGİDE İNDİRİM

Noyan Doğan, asgari ücrete yapılacak zamla birlikte işverenin yükünün de artacağını ve bu sebeple işverenlerin yükünü hafifletmek içinde gelir vergisi başta olmak üzere vergilendirmede indirime gidilmesi gerektiğini kaydetti. Doğan konuya ilişkin olarak, “Asgari ücretten vergi alınmaması, asgari ücretlerinin maaşında 220 lira civarında bir artış yaratacaktır.

2022 asgari ücret

Peki, bundan dolayı devletin vergi kaybı olacak mıdır? Olacaktır ama tahmini kayıp asgari geçim indimi sonrası 6 milyar lira civarındadır. Yani, asgari ücretliden alınan verginin, toplam vergi gelirleri içindeki payı çok da yüksek değil” ifadelerine yer verdi.

‘DİĞER ÇALIŞANLAR DA HAKLI BEKLENTİ YARATACAK’

Asgari ücrete gelecek zamla birlikte kurumların içerisinde ücret dengelerinin de değişeceğini hatırlatan Doğan konuya ilişkin olarak, “Bu zam ister yüzde 20, ister yüzde 30 olsun, asgari ücretli dışındaki çalışanlar da haklı beklenti yaratacaktır.

İkincisi ise asgari ücret sadece çalışanların maaşını etkileyen bir konu değil. Sosyal güvenlik çatısı altındaki her alan asgari ücrete endeksli.

Asgari ücrete yapılacak zam; askerlik ve doğum borçlanmasından yaşlılık aylığına, genel sağlık sigortası priminden asgari geçim indirimine, işsizlik maaşından isteğe bağlı sigortalılığa ödenecek primlere kadar her alanda artış anlamına gelecektir” ifadelerini kullandı.

About Bahtiyar ÇİÇEK

Check Also

Kanserin İlacı Kırmızı Pancar

Küresel çapta etkisini sürdüren corona virüsle mücadelede, alınan önlemlerin yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesi gerekiyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.